Brexit en het Europese rijbewijzenregister ‘RESPER/EUCARIS’.
De RDW heeft wel eens de neiging om aan te geven dat de burger de benodigde informatie over het omwisselen van een rijbewijs op de website van de RDW had kunnen lezen. Waarbij een rijbewijs van de EU/EFTA(EVA) landen, of een land waar een overkomst mee is gesloten, wel mag zijn verlopen, maar een ander land niet. Dat zou dus kenbaar moeten zijn geweest voor de aanvrager.
Binnen Europa is er echter ook een Europees rijbewijzenregister ‘RESPER’. RESPER is een voorziening voor de EU-brede uitwisseling van informatie en Juridische en Bestuurlijke zaken.
Nog steeds deelname aan EUCARIS / RESPER door het VK:
EUCARIS: European Car and Driving Licence Information System, RESPER: Réseau Permis de Conduire, zijn gericht op het uitwisselen van rijbewijsgegevens. EUCARIS sluit daarbij aan op RESPER, zodat deelnemende staten hun informatie kunnen delen.
Het vormt de IT-infrastructuur die meerdere Europese landen gebruiken om voertuig- en rijbewijsinformatie uit te wisselen. Sinds de oprichting in de jaren ’90 en de formele verankering in het EUCARIS-verdrag, zijn er 32 landen aangesloten, waaronder het Verenigd Koninkrijk.
Het VK is dus formeel nog steeds aangesloten bij EUCARIS én levert actieve rijbewijsgegevens uit via RESPER.
Dat betekent dat het VK nog jaarlijks gegevens deelt over rijbewijzen met EU-landen voor doeleinden zoals verificatie, fraudepreventie en wederzijdse erkenning.
Bovenstaande laat al zien dat er door de RDW actief gegevens kunnen worden opgevraagd en uitgewisseld omtrent rijbewijzen in het algemeen en in het bijzonder die van degene die zijn VK rijbewijs wil omwisselen.
Dat nalaten lijkt niet alleen in strijd met bovengenoemde reeds voor Brexit gesloten internationale overeenkomst binnen de EU, maar dat dit tevens na de Brexit wordt voortgezet.
U bent gewaarschuwd en geïnformeerd!
Hein Dudink/Advocaat